Skaling

Saling, to zabieg profilaktyczny i zarazem leczniczy. Polega na usunięciu twardych złogów nazębnych (kamienia nazębnego).

 

Nie oczyszczana z powierzchni zębów płytka nazębna. zbudowana jest z resztek pokarmowych, bakterii oraz składników śliny. Po pewnym czasie ulega ona mineralizacji, przekształcając się w kamień nazębny. Powstały kamień uszkadza dziąsła, powodując ich obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do procesów zaniku kości wyrostka zębowego, co prowadzi do stopniowego rozchwiania zębów i ich utraty (parodontoza).

 

Powstały kamień nazębny można usunąć jedynie w gabinecie stomatologicznym przy pomocy scalera ultradźwiękowego. Końcówka scalera przyłożona do powierzchni złogów nazębnych wprowadzana jest w ruch drgający z bardzo wysoką częstotliwością, co powoduje odpadanie kamienia.

 

Scaling ultradźwiękowy powinien być przeprowadzany 1-2 razy w roku, w zależności od indywidualnej predyspozycji wynikającej diety oraz higieny. Konieczność wykonania zabiegu określa lekarz podczas przeglądu jamy ustnej.

 

Zabieg nie jest bolesny, jednak osoby szczególnie wrażliwe mogą odczuwać niewielki dyskomfort. W przypadku występowania chwilowej nadwrażliwości zębów, po scalingu, lekarz może przeprowadzić zabieg lakierowania, który jednocześnie zlikwiduje nadwrażliwość, a zarazem wzmocni oczyszczone powierzchnie zębowe przed wystąpieniem ubytków próchnicowych.

 

Scaling ultradźwiękowy nie jest zalecany osobom posiadającym wszczepiony rozrusznik serca oraz kobietom w ciąży. Jeśli lekarz dentysta stwierdzi w takim przypadku konieczność wykonania scalingu, zabieg może zostać przeprowadzony przy użyciu narzędzi ręcznych.

 

Prawidłowe i regularne oczyszczanie kamienia chroni przed obniżaniem się dziąseł i odsłanianiem szyjek zębowych, a przede wszystkim znacznie zmniejsza ryzyko wystąpienia parodontozy i utraty zębów.