Gaz rozweselający

Zabieg z użyciem gazu rozweselającego pozwala przełamać obawy przed leczeniem.

Podtlenek azotu, popularnie zwany gazem rozweselającym, stosowany jest w medycynie i stomatologii od dawna. Mimo to w Polsce jest raczej nieznany i proponowany tylko w nielicznych gabinetach stomatologicznych. Należy podkreślić, że jest on w pełni bezpieczny i nieszkodliwy dla organizmu.

Oddychanie podtlenkiem azotu daje uczucie bardzo przyjemnego oszołomienia. Będąc w tym stanie nie odczuwa się ani strachu, ani lęku. Szczególnie dzieci i młodzież zaczynają śnić. Sny są bardzo przyjemne i związane zazwyczaj z lataniem, pływaniem, dryfowaniem w wodzie lub powietrzu, w chmurach lub kosmosie. Mimo tego pacjent pozostaje w stałym kontakcie z lekarzem i w pełni podejmuje współpracę przy leczeniu.

Działanie gazu poza poprawą samopoczucia wykazuje również właściwości znieczulające. Dzięki temu drobne zabiegi lecznicze, jak małe wypełnienia, usunięcie kamienia można wykonywać bez użycia znieczulenia.

Po przerwaniu podawania gazu, już po kilku minutach następuje powrót do pełnej sprawności, a samochód można prowadzić po 30 minutach od zakończenia zabiegu.
 

  • jeżeli Ty lub Twoje dziecko odczuwacie lęk przed leczeniem u stomatologa,
  • jeżeli Twoje dziecko nie było jeszcze leczone u stomatologa,
  • jeżeli boisz się wykonania znieczulenia w postaci zastrzyku,
  • jeżeli masz silny odruch wymiotny i nie można pobrać wycisku lub wykonać zdjęcia RTG,
  • jeżeli jakikolwiek zabieg lub wyrwanie zęba wydaje Ci się czymś trudnym do zniesienia,
     

zawsze powinieneś rozważyć wykonanie wizyty z użyciem gazu rozweselającego.


Zabieg polega na podaniu pacjentowi mieszaniny podtlenku azotu i czystego tlenu. Mieszanina gazów wdychana jest poprzez nałożoną na nos maseczkę.  Już po chwili od podania gazu następuje ogólne rozluźnienie i uspokojenie, powiązane ze stanem półsnu z zachowaniem całkowitej współpracy z lekarzem. Brak reakcji na działanie gazu obserwuje się u około 4% ludzi. Zaledwie po kilku minutach od zaprzestania podawania, gaz przestaje całkowicie działać.

Zabieg z uspokojeniem gazem rozweselającym polecany jest zarówno dzieciom jak i osobom dorosłym.

Pamiętaj jednak:

  • by nie jeść co najmniej 3 godziny przed zabiegiem,
  • nie zakładać ciasnych, krępujących oddychanie ubrań,
  • dzieci muszą przychodzić na wizytę z dorosłą osobą towarzyszącą.


Wyczerpujący opis działania oraz zastosowania podtlenku azotu znajdziecie Państwo na stronie
www.sedacja.pl.

Więcej informacji możecie uzyskać również odwiedzając nasz gabinet, a wizyta ta może być Waszą  ostatnią wizytą przepełnioną lękiem, niepewnością i strachem.