Mikroimplanty

Implantologia to najmłodsza i jednocześnie najszybciej rozwijająca się dziedzina stomatologii. Jeszcze kilka lat temu implant był całkowitą, mało znaną nowością, a jego dostępność dla pacjenta, była bardzo ograniczona przez wysokie koszty wszczepu i długi czas integracji z kością. Sytuacja diametralnie uległa zmianie, ludzie coraz częściej decydują się na takie rozwiązanie, gdyż jest ono bardzo komfortowe. Na rynku pojawiły się również miniimplanty, które w znaczny sposób zmieniają życie wielu osób.

Dolna proteza całkowita, przy braku własnych zębów jest utrapieniem wielu pacjentów. Protezy takie w skutek braku stabilności w jamie ustnej, często uniemożliwiają swobodne jedzenie, mówienie czy uśmiechanie się. Jest to spowodowane warunkami anatomicznymi dolnej szczęki i taką jej budową, która uniemożliwia pewną i mocną stabilizację protezy dolnej. Doskonałym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest leczenie z zastosowanie miniimplantów.

Zastosowanie takiego leczenia jest możliwe nawet u pacjentów z dużym zanikiem szczęki dolnej i umożliwia natychmiastowe ustabilizowanie protezy dolnej od razu w dniu zabiegu. Technika leczenia za pomocą miniimplantów polega na wszczepieniu 4 implantów w szczękę dolną, zaś 6 implantów w szczękę górną i natychmiastowym ustabilizowaniu na nich protezy za pomocą zatrzasków kulowych. Proteza całkowita umieszczona na zaczepach kulowych miniimplantów wykazuje znakomite umocowanie i stabilizację.  Rozwiązanie takie jest bardzo komfortową i coraz częściej stosowaną alternatywą przy „latających” w jamie ustnej protezach, która znacznie poprawia samopoczucie i zadowolenie pacjentów.

 
 

 


Najczęściej zadawane pytania:

 • Czy zabieg jest bolesny?
  Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i jest całkowicie bezbolesny. Z racji małej inwazyjności rzadko występuje opuchlizna pozabiegowa i konieczność brania środków przeciwbólowych
   
 • Czy u każdego pacjenta można zastosować taki rodzaj leczenia?
  Główną zaletą miniimplantów jest to, że można je zastosować nawet u pacjentów z dużym zanikiem kości, u których nie można wszczepić tradycyjnych implantów bez kosztownych procedur odbudowy kostnej. Zakwalifikowanie pacjenta do takiego leczenia odbywa się poprzez analizę panoramicznego zdjęcia RTG oraz ocenę warunków kostnych w jamie ustnej pacjenta
   
 • Jak będzie wyglądał mój pierwszy dzień?
  Nie należy wyjmować protezy, aż do momentu, gdy lekarz poprosi o jej wyjęcie.  Natomiast może pojawić się lekki, niewielki dyskomfort, który można złagodzić podając środki przeciwbólowe. Proteza powinna być bezpiecznie umieszczona. Można zacząć jeść zaraz po zabiegu, ale należy unikać spożywania twardych lub lepkich pokarmów przez okres zalecany przez dentystę. Po wyjęciu protezy należy użyć specjalnego antyseptycznego płynu do płukania ust, a następnie delikatnie umyć każdy implant za pomocą bawełnianego wacika oraz pasty do zębów. Należy używać bawełnianego wacika przez kolejne trzy dni. Następnie, należy użyć szczoteczki do mycia zębów ACCESS Toothbrush. Została ona specjalnie zaprojektowana do mycia implantów, a także delikatnej stymulacji otaczającej je tkanki dziąsłowej.
   
 • Jak mam wkładać i wyjmować protezę?
  Implanty i osadzone podkładki (O-ring) muszą być czyste, a resztki jedzenia usunięte. Zaleca się chwycić protezę dwoma rękami i delikatnie umieść ją na podkładkach, które znajdują się na kulkowych główkach implantów, a następnie mocno docisnąć po obu stronach. Należy upewnić się, czy główki implantów łatwo dopasowują się do każdej nakładki. Będzie odczuwalny moment zatrzaskiwania się protezy. W razie pojawienia się problemów z umieszczeniem protezy, trzeba upewnić się, czy implanty oraz proteza są idealnie czyste. Następnie, powinno się sprawdzić, czy każdy implant znajduje się na swoim miejscu. Najlepiej skontrolować to delikatnie je dotykając. Trzeba pamiętać, aby równomiernie po obu stronach docisnąć protezę. Jeśli nadal będą pojawiać się jakieś trudności, można poprosić kogoś z rodziny o pomoc w umieszczeniu protezy. Aby wyjąć protezę należy podłożyć kciuki pod dolne krawędzie protezy z obu stron, a następnie, z wyczuciem, popchnąć ją w górę. Język również musi pomagać w trakcie wyjmowania protezy.