Pokolenie wolne od próchnicy

Aby zapewnić naszym dzieciom zdrowe i piękne uzębienie należy otoczyć je opieką od najmłodszych lat. Systematycznie kontynuować opiekę przez dzieciństwo i młodość.

W klinice Stomatologia Uśmiechnij się pełną opiekę stomatologiczną nad dziećmi i młodzieżą prowadzą higienistki stomatologiczne.

  • Pomagają w doborze szczoteczki i pasty zależnie od wieku dziecka.
  • Uczą metody szczotkowania.
  • Kształtują nawyki dietetyczne i higieniczne dzieci.
  • Demonstrują na czym polegają poszczególne zabiegi profilaktyki stomatologicznej.


Mając na uwadze zachowanie jak najdłużej zdrowych zębów polecane jest wykonywanie zabiegów:


Lakowania zębów , czyli zabezpieczenia lakiem fluorowym bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych. U dzieci w wieku 5-6 lat wyrzynają się pierwsze stałe zęby  trzonowe. Mają one głębokie bruzdy, które są szczególnie podatne na inwazję bakterii próchnicotwórczych. Zabezpieczenie bruzd lakiem minimalizuje możliwość powstania próchnicy.

Fluoryzaji zapewniającej zębom właściwy bilansu fluoru. Dzięki temu ich szkliwo staje się bardziej odporne na próchnicę, zmniejsza się aktywność płytki nazębnej i następuje remineralizacja uszkodzeń szkliwa. Zabieg ten możemy wykonać poprzez:

  • lakierowanie  całego uzębienia lakierem fluorowym. Co pół roku należy odnowić warstwę lakieru.
  • fluoryzację piankową - polecaną szczególnie dzieciom z uzębieniem mieszanym i stałym. Polega ona na czterominutowej aplikacji do jamy ustnej truskawkowej pianki z fluorem.
  • aplikację MI Paste Plus zawierającej wapń, fosfor i fluor, polecanej u osób noszących aparaty stałe


Impregnacji, czyli utwardzenia zębów mlecznych, częściowo zajętych próchnicą. Poprzez kilkukrotne wcieranie impregnatu w powierzchnię zębów mlecznych uzyskujemy większą odporność na próchnicę.

W trakcie zabiegów profilaktycznych dziecko „oswaja” się z gabinetem i sprzętem medycznym. Są to przyjemne i nieinwazyjne zabiegi, podczas których dziecko może oglądać ulubioną bajkę, a oczekując na wizytę odwiedzić kącik zabaw. Każda wizyta kończona jest wręczeniem nagrody dla dzielnego pacjenta.